Club : Northern Alaskan Malamute Club
Start : 15 Jul 2018 End : 15 Jul 2018
Event Name : Rave Up II
Event Type : Sanctioned
Description : Dryland Race Event
Location : Kaingaroa
PositionOfficial
Race MarshalROBERT STOREY

Speed Limited Six (6) Dog Class

Distance 6.70kms
Temp 7.40deg
CutOff=00:32:21.25
PlaceMusherReg#TimePts
1ILONA TURNBULLFF/090
FF/090/SALEM.
FF/090/ROGUE
FF/090/WAYLON
FF/090/TORCH
FF/200/WHIT
FF/200/SURI
00:25:531
10.0
10.0
10.0
10.0
10.0
10.0
 

Speed Limited Four (4) Dog Class

Distance 6.70kms
Temp 7.40deg
CutOff=00:38:41.25
PlaceMusherReg#TimePts
1NICOLA DENNISONSI/067
SI/067/BELLA
SI/067/ZEKE
SI/067/INDI
SI/067/LUNA
00:30:571
10.0
10.0
10.0
10.0
 

Speed Limited Three (3) Dog Class

Distance 6.70kms
Temp 7.40deg
CutOff=00:33:23.75
PlaceMusherReg#TimePts
1HAYDEN FRANKLINRR/183
RR/183/KAINO
RR/183/ACE
ECHO
00:26:434
10.0
10.0
N/A
2ASH HASTELOWMAL/102
MAL/102/ROXY
MAL/102/RANGER
MAL/103/ZARA
00:31:423
2.5
2.5
2.5
3DAVID FRASERNAM/123
NAM/129/ELLA
NAM/129/CRASH
NAM/129/CHINOOK
00:31:572
2.0
2.0
2.0
4IAIN SALISBURYAMC/001
AMC/001/DAYNA
AMC/001/ZEPHYR
AMC/001/DUKE
00:40:071
1.0
1.0
1.0
 

Speed Limited Two (2) Dog Class

Distance 6.70kms
Temp 7.40deg
CutOff=00:30:55.00
PlaceMusherReg#TimePts
1ERIC ALTERMANNRR/098
RR/098/TIQUANA
RR/098/ZELDA
00:24:443
10.0
10.0
2HANNAH FICKNAM/133
NAM/133/ASHA
NAM/123/DUDE
00:33:432
1.0
1.0
3JOSSELLE CARLO BUENAVENTURANAM/135
NAM/123/JAX
NAM/123/LILLY
00:41:141
1.0
1.0
 

Speed Limited One (1) Dog Class

Distance 4.20kms
Temp 8.90deg
CutOff=00:19:11.25
PlaceMusherReg#TimePts
1DYLAN KEMPE SMITHASH/539
ASH/539/LUKA
00:15:219
10.0
2RICHARD THEODORECT/017
CT/017/ENZO
00:15:428
9.0
3NICOLA DENNISONSI/067
SI/067/IVY
00:18:087
2.5
4JONATHAN ANDRIEUXRR/158
RR/158/NOUGAT
00:18:466
1.0
5REBECCA BAKKERCT/066
CT/066/GHOST
00:19:175
1.0
6ANDREW BRISCOENAM/127
NAM/127/YAS
00:19:184
1.0
7AUDREY FULLERTONASH/243
ASH/243/CHILALI
00:22:103
1.0
8SUZIE WEIRN/A
ASH/540/LUNA
00:23:47N/A
1.0
9JESSICA GIBBASH/537
ASH/537/RUBIE
00:24:331
1.0
 

Speed Limited Two (2) Dog Scooter

Distance 4.20kms
Temp 8.90deg
CutOff=00:14:46.25
PlaceMusherReg#TimePts
1IAIN SALISBURYAMC/001
AMC/001/VIPER
AMC/001/PIPPY
00:11:499
10.0
10.0
2TANIA HASTELOWMAL/103
MAL/103/TEEKO
MAL/102/QUADE
00:12:198
8.5
8.5
3ALAN AITKENSR/062
SR/062/SONIC
SR/062/PLUTO
00:13:187
5.0
5.0
4JANEEN CREEDNAM/138
NAM/138/BREEZE
NAM/138/GYPSY
00:14:266
1.0
1.0
5LAURA SIMPSONASH/420
CT/066/OTIS
ASH/420/VARNA
00:18:055
1.0
1.0
6HAYDEN FRANKLINRR/183
RR/183/SNOWEY
RR/183/ZEUSS
00:18:444
1.0
1.0
7IEUAN HARRIESN/A
ASH/540/ZEUS
ASH/540/KRONOS
00:19:15N/A
1.0
1.0
8DAMIAN LIEDERFF/036
FF/036/STORM
FF/036/KASABIAN
00:21:412
1.0
1.0
9Gabriele AltermannN/A
RR/098/MYA
RR/098/NANUK
00:24:37N/A
1.0
1.0
 

Freight Limited One (1) Dog Class

Distance 4.20kms
Temp 8.90deg
CutOff=00:28:26.25
PlaceMusherReg#TimePts
1JOSSELLE CARLO BUENAVENTURANAM/135
NAM/135/ONYX
00:23:112
10.0
2MELINDA DAVIDSONASH/540
ASH/540/ELLIE
00:26:591
2.5
 

Veteran 1 Dog (not sanctionable)

Distance 2.00kms
Temp 0.00deg
CutOff=00:15:27.50
PlaceMusherReg#TimePts
1ERIC ALTERMANNRR/098
RR/098/KAYA
00:09:20N/A
0.0
2MEL RENNERN/A
ASH/420/KADO
00:10:15N/A
0.0
3LAURA SIMPSONASH/420
ASH/420/TIKAANI
00:09:26N/A
0.0
4REBECCA BAKKERCT/066
CT/066/POPPI
00:08:56N/A
0.0
5COLIN WHITLEYSR/065
SR/065/STRIPE
00:12:22N/A
0.0
6JESSICA GIBBASH/537
ASH/537/NYKO
00:13:36N/A
0.0
 

Veteran Two (2) Dog(not sanctionable)

Distance 2.00kms
Temp 0.00deg
CutOff=00:09:58.75
PlaceMusherReg#TimePts
1RICHARD THEODORECT/017
CT/017/DUSTY
CT/017/CHASE
00:07:59N/A
0.0
0.0
2NICOLA DENNISONSI/067
SI/067/BELLA
SI/067/ZEKE
00:08:38N/A
0.0
0.0
3DAVID FRASERNAM/123
NAM/123/STORM
NAM/123/PINK
00:10:29N/A
0.0
0.0
4LAURIE GUDSELLCT/002
CT/002/ASHKA
CT/002/RIVER
00:10:58N/A
0.0
0.0
 

Canicross (not sanctionable)

Distance 1.20kms
Temp 0.00deg
CutOff=00:06:35.00
PlaceMusherReg#TimePts
1RICHARD THEODORECT/017
CT/017/ROGUE
00:05:16N/A
0.0
2DOMINIQUE BONNEN/A
FF/036/STORM
00:05:45N/A
0.0
3MELINDA DAVIDSONASH/540
ASH/540/LUNA
00:07:31N/A
0.0
4BRIDEE MANNINGN/A
LUNDAVRA MYSTIC-SWEET REFLEX/SUGAR
00:08:23N/A
N/A