Club : Northern Alaskan Malamute Club
Start : 14 Jul 2018 End : 14 Jul 2018
Event Name : Rave Up I
Event Type : Sanctioned
Description : Dryland Race Event
Location : Kaingaroa
PositionOfficial
Race MarshalROBERT STOREY

Speed Limited Six (6) Dog Class

Distance 6.70kms
Temp 5.20deg
CutOff=00:32:20.00
PlaceMusherReg#TimePts
1ILONA TURNBULLFF/090
FF/090/KYA
FF/090/SALEM.
FF/090/ROGUE
FF/090/WAYLON
FF/090/TORCH
FF/200/SURI
00:25:521
10.0
10.0
10.0
10.0
10.0
10.0
 

Speed Limited Four (4) Dog Class

Distance 6.70kms
Temp 5.20deg
CutOff=00:52:05.00
PlaceMusherReg#TimePts
1NICOLA DENNISONSI/067
SI/067/ZEKE
SI/067/INDI
SI/067/LUNA
SI/067/CLEO
00:41:402
10.0
10.0
10.0
10.0
2IAIN SALISBURYAMC/001
AMC/001/KAVIC
AMC/001/DAYNA
AMC/001/ZEPHYR
AMC/001/DUKE
00:47:371
4.5
4.5
4.5
4.5
 

Speed Limited Three (3) Dog Class

Distance 6.70kms
Temp 5.20deg
CutOff=00:27:06.25
PlaceMusherReg#TimePts
1HAYDEN FRANKLINRR/183
RR/183/KAINO
RR/183/ACE
ECHO
00:21:413
10.0
10.0
N/A
2ERIC ALTERMANNRR/098
RR/098/TIQUANA
RR/098/ZELDA
RR/158/NOUGAT
00:22:302
8.5
8.5
8.5
3YUKI WHANGAPIRITA NAM/129
NAM/129/ELLA
NAM/129/CHINOOK
NAM/129/CRASH
00:35:021
1.0
1.0
1.0
 

Speed Limited Two (2) Dog Class

Distance 6.70kms
Temp 5.20deg
CutOff=00:40:13.75
PlaceMusherReg#TimePts
1HANNAH FICKNAM/133
NAM/133/ASHA
NAM/123/DUDE
00:32:112
10.0
10.0
2DAVID FRASERNAM/123
NAM/123/JAX
NAM/123/LILLY
00:38:051
2.5
2.5
 

Speed Limited One (1) Dog Class

Distance 4.20kms
Temp 7.60deg
CutOff=00:18:12.50
PlaceMusherReg#TimePts
1DYLAN KEMPE SMITHASH/539
ASH/539/LUKA
00:14:3410
10.0
2JESSICA GIBBASH/537
ASH/537/RUBIE
00:17:329
2.0
3NICOLA DENNISONSI/067
SI/067/IVY
00:18:008
1.0
4ANDREW BRISCOENAM/127
NAM/127/YAS
00:19:287
1.0
5IEUAN HARRIESN/A
ASH/540/KRONOS
00:20:26N/A
1.0
6LAURA SIMPSONASH/420
ASH/420/VARNA
00:20:575
1.0
7NATHALIE SPERLINGNAM/143
NAM/143/ROMEO
00:23:264
1.0
8AUDREY FULLERTONASH/243
ASH/243/CHILALI
00:23:443
1.0
9SUZIE WEIRN/A
ASH/540/LUNA
00:28:09N/A
1.0
10HAYDEN FRANKLINRR/183
RR/183/BAILEY
00:29:381
1.0
 

Speed Limited Two (2) Dog Scooter

Distance 4.20kms
Temp 9.80deg
CutOff=00:15:02.50
PlaceMusherReg#TimePts
1IAIN SALISBURYAMC/001
AMC/001/PIPPY
AMC/001/VIPER
00:12:029
10.0
10.0
2ALAN AITKENSR/062
SR/062/PLUTO
SR/062/SONIC
00:13:318
5.0
5.0
2JANEEN CREEDNAM/138
NAM/138/GYPSY
NAM/138/BREEZE
00:13:318
5.0
5.0
4REBECCA BAKKERCT/066
CT/066/OTIS
CT/066/GHOST
00:16:436
1.0
1.0
5LUCY ANDERSONRR/077
RR/077/KRUEGER
RR/077/MYERS
00:18:155
1.0
1.0
6DAMIAN LIEDERFF/036
FF/036/STORM
FF/036/HUEY
00:19:094
1.0
1.0
7GABRIELE ALTERMANNN/A
RR/098/NANUK
RR/098/MYA
00:21:11N/A
1.0
1.0
8LISA MARTINRR/182
RR/183/ZEUSS
RR/183/SNOWEY
00:24:052
1.0
1.0
9CHRIS JOLLYFF/077
FF/077/HARLEM
FF/077/LEDGER
00:26:331
1.0
1.0
 

Freight Limited One (1) Dog Class

Distance 4.20kms
Temp 7.60deg
CutOff=00:28:25.00
PlaceMusherReg#TimePts
1JOSSELLE CARLO BUENAVENTURANAM/135
NAM/135/ONYX
00:22:442
10.0
2MELINDA DAVIDSONASH/540
ASH/540/ELLIE
00:23:141
9.0
 

Veteran 1 Dog (not sanctionable)

Distance 2.00kms
Temp 0.00deg
CutOff=00:09:40.00
PlaceMusherReg#TimePts
1REBECCA BAKKERCT/066
CT/066/POPPI
00:07:44N/A
0.0
2NICOLA DENNISONSI/067
SI/067/BELLA
00:08:17N/A
0.0
3LAURA SIMPSONASH/420
ASH/420/TIKAANI
00:09:19N/A
0.0
4ERIC ALTERMANNRR/098
RR/098/KAYA
00:09:39N/A
0.0
5CHRIS JOLLYFF/077
FF/077/GRISSOM
00:10:00N/A
0.0
6MEL RENNERN/A
ASH/420/KADO
00:10:38N/A
0.0
7JESSICA GIBBASH/537
ASH/537/NYKO
00:11:57N/A
0.0
 

Veteran Two (2) Dog(not sanctionable)

Distance 2.00kms
Temp 0.00deg
CutOff=00:12:18.75
PlaceMusherReg#TimePts
1LAURIE GUDSELLCT/002
CT/002/ASHKA
CT/002/RIVER
00:09:51N/A
0.0
0.0
2DAVID FRASERNAM/123
NAM/123/STORM
NAM/123/PINK
00:10:07N/A
0.0
0.0
 

Canicross (not sanctionable)

Distance 1.20kms
Temp 0.00deg
CutOff=00:09:27.50
PlaceMusherReg#TimePts
1MELINDA DAVIDSONASH/540
ASH/540/LUNA
00:07:34N/A
0.0
2BRIDEE MANNINGN/A
LUNDAVRA MYSTIC-SWEET REFELX/SUGAR
00:09:05N/A
N/A